Dzwonnica w Tychówku

Dzwonnica przykościelna w Tychówku to unikatowy przykład ryglowej wieży, o prostej formie i niewielkiej kubaturze. XVIII-wieczna dzwonnica, mimo utraty pierwotnej funkcji, stanowi relikt zabudowy historycznej działki kościelnej.

Obiekt ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków

Słowa kluczowe: dzwonnica, konstrukcja ryglowa, drewno, cegła

Lokalizacja

Tychówko nr 17, gm. Połczyn-Zdrój, pow. świdwiński

Zobacz lokalizacje na mapie OpenStreetMap

Dzwonnica znajduje się w centrum wsi, w obrębie dawnego cmentarza przykościelnego, w południowo-zachodniej części działki. Ryglowy kościół jest w stanie ruiny (zawalony). Na terenie cmentarza zachowały się elementy starodrzewu oraz pomnik (z lat 20. XX wieku) poświęcony mieszkańcom wsi poległym w czasie I wojny światowej.

Historia

Opis

Wolnostojąca dzwonnica wzniesiona jest na planie zbliżonym do kwadratu, o prostopadłościennej bryle, nakryta dachem dwuspadowym; wysokość całkowita wynosi 5,6 m. Ściany wykonane są w konstrukcji ryglowej. Szkielet składa się z rytmicznie rozmieszczonych słupów (po 3 w ścianie), ułożonych na kamiennej podmurówce, spiętych od góry oczepem i połączonych dwoma poziomami rygli. Wypełnienie pól międzyryglowych stanowi cegła ceramiczna, otynkowana. Kwatery dolne stężone są zastrzałami (pochylonymi na zewnątrz), a w polach górnych umieszczono krótkie miecze połączone na nakładkę z belką oczepową. Wszystkie złącza ciesielskie są kołkowane. Trójkątne szczyty są otwarte – stanowią otwory dzwonne (akustyczne).

Wnętrze jednoprzestrzenne, z wmontowanymi belkami jarzmowymi (do zawieszenia dzwonów) podpartymi mieczami. Do środka prowadzą jednoskrzydłowe drzwi deskowe. Obecnie budynek nieużytkowany, bez dzwonów.

Fotogrametria

Źródła

    Bibliografia:
  • Karta ewidencyjna zabytku architektury i budownictwa, Kościół. Tychówko, oprac. J. Kowalczyk, 1998, archiwum WUOZ Delegatura w Koszalinie;

    Autorzy zdjęć i ilustracji:
  • W. Witek (zdjęcia nr 1 - 3);
  • Biuro Dokumentacji Zabytków – K. Tymbarski (zdjęcia nr 4 – 8 i ilustracje nr 10 - 27);